Czerwienie ciała

Posted by on lip 9, 2022 in ROŚLINY, SZTUKA
No Comments

Patrycja Mastej – Czułe pnącza – Galeria Entropia we Wrocławiu – 28.06-28.07.2022

 

Prace malarskie Patrycji Mastej kuszą soczystym kolorem. Karminy, burgundy, szkarłaty, cynobry – fala czerwieni pierwsza uderza w nasze oko. Z czerwieni, jak z wnętrza ciała, wyłaniają się kształty i fragmenty obiektów organicznych.

Życie wykłącza się w wielości form, mniej lub bardziej znajomych, wegetalnych i animalnych. Ciała roślin porastają bardziej zwarte bryły, które przypominają miękkością narządy i tkanki ludzkiego ciała. Kompozycje uwodzą zmysłową niedookreślonością.

 

Aspekt somatyczny procesu twórczego jest oczywisty – artystka wykorzystała technikę butoh i dokonała jej translacji na dwuwymiarową przestrzeń pędzla sunącego po płaszczyźnie. Co ciekawe, tym samym zaproponowała rewers tradycyjnego dla butoh procesu opartego na czytaniu wizualnego skryptu butoh-fu poprzez ruch – u Patrycji Mastej specyficzny dla tej formy tańca pożądany stan umysłu doprowadził do zniewolenia ruchu w formie zatrzymanych kadrów. Dlatego właśnie obcowanie z pracami artystki jest sensoryczno-somatyczną ucztą.

 

[Fotografie wykonane przez autorkę wpisu].

#

Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.